Kurzy pro rodiče: Jak na technologie zdravě

Pokud jste dnes rodičem nebo prarodičem, asi občas kroutíte hlavou nad zábavou dnešních dětí. Vy jste nejspíš svůj čas trávili venku a zíráním do oblohy, ne do obrazovky. 

Možná se také...

 • bojíte, jaký vliv technologie na děti mohou mít,
 • zamýšlíte, jaký čas je pro děti před obrazovkou optimální,
 • vám čas s obrazovkami během Covidové situace vymkl z rukou,
 • už prostě JEN nechcete o telce, počítači nebo telefonu s dětmi hádat.
 

Máte více otázek než odpovědí?

Z médií jsme neustále bombardováni "nejnovějšími poznatky" o vlivu technologií na naše děti. Většina z nich je negativní, až katastrofická. Mnoho z nich prezentuje nepřesné informace nebo mýty. Další část textů zase nadšeně chválí vzdělávací efekt některých her a aplikací. Jste z toho zmatení? Nejste sami. 

V rámci kurzů jsem se na všechny otázky a výroky podívala s odstupem. Porovnala je s výsledky vědeckých studií a přetransformovala je do praktických rad a tipů, jak nastavit doma pravidla, abyste děti učili zdravým návykům a také se zbavili pocitů viny ve chvílích, kdy děti k obrazovce usedají.

Jak na technologie a děti (7 - 12 let)

 

Tento kurz je určen pro rodiče školáků, kteří se starají o to, aby jejich děti využívaly technologie zdravě a nenechaly se jimi ovládat.

Co se dozvíte:

 • jak s dětmi  mluvit, abyste se už o technologiích nemuseli hádat,
 • jaká jsou reálná nebezpečí digitálních her a sociálních sítí,
 • jak nastavit omezení na telefon a další zařízení, která dítě používá.

Bonusový obsah: Tipy, návody na aktivity, materiály s konverzačními taháky - na co se dětí ptát a budovat v nich tak kritické myšlení a zdravé dovednosti. 

Do kurzu

Jak na technologie a děti (0 - 6 let)

 

Tento kurz je podrobným průvodcem pro rodiče nejmenších a předškoláků. Co se dozvíte:

 • čeho si všímat a jak vlastně o technologiích přemýšlet
 • na co si dávat určitě pozor a jak vybírat v médiích dobrý obsah
 • jak v rodině zdravá pravidla
 • jak a co se děti opravdu z obrazovek učí

Bonusový obsah: Tipy, návody, materiály k doplění v pdf a e-kniha Protože hrát si spolu má smysl! Aneb jak se děti učí společnou hrou. Kniha ke stažení o tom, jak skrze dětskou hru rozvíjet kreativitu a kritické myšlení.

Celý kurz má anglické titulky, a tak je možné ho sledovat i s partnerem, či partnerkou, kteří nemluví česky.

Do kurzu

"Na malé ploše jsou zde shrnuty všechny podstatné informace v kontextu, ale bez zbytečných akademických detailů."

Lenka, maminka chlapečka 2 roky

"Skvělý návod a pohled na práci s technologiemi pro rodiče. Vše je srozumitelné a podložené vědeckými studiemi."

Eva, maminka holčičky 2 a půl roku

"Bylo to pro mně přehledné, vědeckými výzkumy podložené shrnutí základních pravidel a doporučení jak děti bezpečně provést technologickou džunglí."

Jarka, maminka dvou dětí (2 roky a 3 měsíce)

Rodinná
DIGITÁLNÍ DOHODA

grafické Pdf ke stažení ZDARMA

Přestaňte se doma o technologiích hádat,  domluvte si pravidla!

Tento dokument obsahuje rady a tipy pro zdravé zásady a pomůže vám si vlastní digitální dohodu rychle vytvořit a pak už jen jednoduše vytisknout a přichytit na lednici, aby byla všem na očích.

Pro ty nejmenší členy domácnosti získáte i dokument k týdennímu vybarvování, který jim nenásilnou formou připomene zdravé aktivity pro každý den. Ty aktivity, které by obrazovky nikdy neměly okrádat o čas.

Nebudeme Vám nikdy posílat spam. Také se můžete kdykoliv odhlásit.

Rádi čtete? 

Podívejte se na naše články, ve kterých řešíme témata dětí a technologií. Nejčastějších chyb, kterých se rodiče dopouštějí, zdravých zásad a pravidel okolo televize a interaktivních technologií atd.

Kouknout na články

Kurzy pro Vás připravila

Michaela Slussareff, PhD.

Je doktorkou informačních věd a působí jako výzkumník a pedagog na Univerzitě Karlově, Studiích nových médií. Založila a vede neziskovou organizaci Slow Tech Institute. Tématům technologií a dětí se věnuje více než 15 let. Vede několik výzkumných projektů a pracuje s vědci po celém světě. 

Je také mámou dvou dětí, co si moc dobře uvědomuje, jak těžké je se zorientovat v digitální krajině, ve které dnešní děti vyrůstají. Proto o technologiích píše, mluví před pedagogy, žáky na školách a rodiči. Tyto on-line kurzy vznikly jednoduše proto, aby se dostaly i k lidem, kteří nemají čas a možnost přijet na seminář. Na jednom místě shrnují zásadní výzkumné studie, které odhalují reálná nebezpečí, ale i potenciál technologií v dětském životě.

"Zdravý přístup k technologiím existuje a po zvládnutí základních principů mohou všichni rodiče nastavit takovou atmosféru a pravidla, že se o nich už nebudou muset nikdy hádat."

Prohlédnout on-line kurzy
 

Rozhovor s Michaelou Slussareff
v Českém rozhlase Plus 

28. 4. 2020

Děti v dnešní době tráví stále víc času na internetu. Kromě školní online výuky hrají hry nebo sledují sociální sítě a potřebují být o to víc taky ve spojení se svými kamarády. Do jaké míry se dá pohyb dětí na internetu ohlídat? A jakým způsobem s nimi o nebezpečích ve virtuálním světě mluvit?

Rozhovor s Michaelou Slussareff
v Českém rozhlase Vltava

2. 6. 2020

„Analogové dětství, jak ho zná většina rodičů, je nenávratně pryč. Naše děti vyrůstají v tom digitálním, ať se nám to líbí, nebo ne. Pro české rodiče je typický velký strach z neznámého
a nového.“ 

Rozhovor s Michaelou Slussareff
v pořadu Leonardo Plus 

11. 10. 2020

„Nejlepší je dětem od nejútlejšího věku ukazovat zdravé strategie a přístupy k technologiím.“ 
„V angličtině se o technologiích mluví jako digitálním dudlíku, jako o uklidňovacím zařízení. Hodně často ho tak používáme i my dospělí: když se nudíme nebo jsme smutní, vezmeme si telefon.“

Interview with Michaela Slussareff in
Psychology 360 Spotify Podcast

16. 9. 2020

Digital addictions, digital health, online pornography etc.

DISCLAIMER: the podcast starts after 59 seconds of silence,
please keep patient for this little moment .)