Můj první smartphone!

Uncategorized Nov 14, 2020
 

Je to velký předěl. Telefon připojený na internet v ruce malého dítěte skýtá spoustu nástrah a nebezpečí. Nemám přesnou odpověď na to, kdy je nejlepší k tomuhle kroku přistoupit. Čím později, tím lépe. Lepší otázka by byla, jak to udělat dobře. Dítě by každopádně mělo vědět, jak s telefonem zacházet bezpečně a vy, jako rodiče byste měli mít vždy možnost zásáhnout.

Zde je smlouva, kterou můžete dítěti s telefonem předat, nebo jí zkrátka použít ke společné diskuzi o věcech, ze kterých máte u technologií obavy. Upravte si jí upravit podle svého. Věřím, že než samotná kontrola nebo rodičovské zámky a nastavení, je účinnější upřímná diskuze a vzájemná důvěra. Důvěra zejména v tom smyslu, že se děti nebudou bát vám svěřit s tím, co na webu našli, nebo jaký bolestivý komentář se o nich na sociální síti objevil.

 1. Je to můj telefon. Zapůjčuji ti ho pod následujícími podmínkami.
 2. Vždy budu znát heslo.
 3. Když zvoní, odpověz. Je to telefon. Řekni ahoj, pamatuj na své vychování. V žádném případě neignoruj vyzvánění, pokud bude na obrazovce “Máma” nebo “Táta”. Nikdy.
 4. Předej telefon jednomu z rodičů v 19:30 ve všední den a v 21:00 o víkendu. Celou noc bude telefon vypnutý.
 5. Neber telefon do školní třídy. S lidmi, se kterými si píšeš, si povídej doopravdy. Je to životní dovednost, která se ti bude hodit.
 6. Pokud spadne do záchodu, rozbije se nebo prostě zmizí, odpovídáš za náklady na opravu nebo nákup nového telefonu. Posekej trávník, najdi si brigádu, uspoř narozeninové peníze. Stane se to, měl/a bys být připraven/a.
 7. Nikdy nepoužívej tuto technologii k lhaní, nebo klamání jiné lidské bytosti. Nezapojuj se do diskuzí, které jsou škodlivé pro ostatní. Buď dobrým kamarádem/kamarádkou.
  Nekomentuj, neposílej ani neříkej přes telefon nic, co bys dané osobě neřekl/a z očí do očí.
 8. Nevyhledávej a neposílej nic, co bys neřekl/a nahlas nebo neukázal/a před vlastními rodiči. Cenzuruj sám sebe.
 9. Nedůvěřuj. Buď v kontaktu pouze s lidmi, se kterými jsi se setkal/a. Neposílej text nebo fotky nikomu, koho neznáš.
 10. Prověřuj. Vždy si z více zdrojů ověřuj, co čteš. Obsah na webu je tvořen lidmi a ti se často mýlí.
 11. Neposílej fotografie svých intimních partií. Nesměj se. Jednoho dne budeš v pokušení to udělat i přes tvou vysokou míru inteligence. Je to riskantní a může to zničit tvůj dospívající,  vysokoškolský nebo dospělý život. Nikdy to není dobrý nápad. Cyberspace je obrovský a silnější než ty. Je těžké takové věci smazat – včetně vlastní špatné pověsti.
 12. Nefoť a netoč miliony obrázků a videí. Prožívej to. Takové vzpomínky ti zůstanou opravdu navždy.
 13. Na veřejnosti vypni telefon, nebo ho ztiš. Zejména v restauraci, v divadle, kině nebo při rozhovoru s jinou lidskou bytostí. Jsi slušný člověk, nedovol nějakému smartphonu, aby to změnil.
 14. Pokud čekáš na zastávce, ve frontě, sedíš v autě, odolej pokušení se zabavit telefonem. Nauč se být sám/sama se sebou a svými myšlenkami, uvidíš, že se příjemně překvapíš.
 15. Hraj i chytré hry, které tě nutí přemýšlet.
 16. Koukni nahoru. Podívej se na svět, který je kolem tebe, poslouchej přírodu. Jdi na procházku.
 17. Pokud to nebude fungovat, vezmu si telefon a v klidu si o tom popovídáme. Začneme znovu. Všichni se pořád učíme, jsme v tom společně.
Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.